КРАСИВА БЪЛГАРИЯ, гр. Айтос , Скален феномен “Трите братя”
Намира в Югоизточна България и е една от съставните общини на Област Бургас. Граничи със следните общини: на север – с Руен, на запад – с Карнобат, на юг и югоизток – с Бургас и на изток – с Поморие. Обхваща южните склонове на Източна Стара планина и долината на р. Айтоска. С площ от 402,866 km2 заема 5,2% от територията на областта. В състава й са включени град Айтос и 16 населени места с население от общо 36 000 души. Градът се намира на 370 км. от София и на 29 км от областния град Бургас
Релефът е предимно равнинен. Северните части на общината по цялото й протежение са заети от южните разклонения на невисоката (до 700 м) Айтоска планина. В Айтос се намира единственият изкуствено създаден парк “Славеева река”. По проект на Община Айтос, през 2018 г. в парка са инвестирани 1.6 млн. лв за изграждане на зони за отдих и спорт.
Паркът е приютил Етнографския комплекс “Генгер” – Алеята на старите занаяти, съхранила традиционните айтоски стилове в архитектурата, знаятите и бита на стария град. Комплексът разполага с хотелска база, механа и кафене, обслужващи гостите.
Скалният феномен “Трите братя” се намира в местността “Казаните”, в парк “Славеева река”, на 200 м надморска височина. Природната забележителност е един от символите на Айтос – уникално скално образувание, наподобяващо трима великани. Това е скална група във вид на човешки фигури, които се издигат в м. “Казаните” на 300 м източно от Айтос. За тази природна забележителност са създадени много легенди.
В една от тях се разказва, че това са трима братя, бранители на крепостта „Аетос” и защитници на потиснатите. Тримата братя притежавали изключителна сила, и водили много героични битки в околността. Скалите, по които стъпвали се огъвали под тежките им кралимарковски стъпки и оставяли огромни вдлъбнатини – широки и дълбоки колкото казани. Затова местността получила името „Казаните”.
Вечер, Тримата братя се прибирали, за да отдъхнат след тежките дневни боеве. За да се прикрият от нападателите си, те се превръщали в три сини скали. В мирно време, когато не съществува заплаха за града, те се „прибирали” в скалата. От древността до днес, извисили огромните си скални тела над града, макар и вкаменени, братята продължават да бдят за мира и спокойствието му.

Със заповед №1799 /30.06. 1972 г. на Министерството на горите и опазване на природната среда скалният феномен “Трите братя” е обявен за природна забележителност,
Представляваща интерес за науката и развитието на туризма (ДВ бр.59, 1972 г.). Територията е идентифицирана като потенциална Натура 2000 зона и част от европейската екологична мрежа. Природната забележителност „Трите братя е включена в потенциалните защитени зони по Дерективата за хабитатите в Република България под №90 /БГ 0000119/, заедно с прилежащата територия на площ 1047,0 ха.
Пейзажът в района около “Трите братя” напомня камениста пустиня. Тук вирее Айтоскиат клин – гентер, известен още като Astracantha aitosensis и “бодливо сграбиче”. Нисък, бодлив, туфест храст, с 4-метрови мощни корени. Български ендемит. Сега видът е включен в списъка на застрашените растения в България. Местностите Трите братя и Казаните около град Айтос, където е единственото естествено находище на генгера, са обявени за природна забележителност през 1972 г. Айтоският клин е включен в европейския списък на редките, защитени и ендемични растения с категория рядък.
От “Трите братя” тръгват две живописни еко пътеки:
І. ЕКОПЪТЕКА: “Трите братя”, в дясно, по червена маркировка, се стига до “Орела” – бронзова статуя, символ на град Айтос / древното име на Айтос е АЕТОС, преведено от гръцки, означава “орел”/. Връщаме на североизток обратно по маркировката – до природната забележителност “Казаните”. Еко пътеката продължава през Мотописта – Изворите на “Славеева река” – “Козелът” – “Туристическата чешма” – “Зоопарк” – Айтос – парк “Славеева река”.
ІІ. ЕКОПЪТЕКА: “Трите братя”, посока изток – Айтоска кория – Съдиевско аязмо – село Съдиево.
Във връзка с увековечаване на природната забележителност “Трите братя”, е издигнат монумент – скулптурна композиция “Трите братя” – входен знак на град Айтос.
Източник: Български Туристически Съюз