1. Home
  2. »
  3. Новини
  4. »
  5. Георги Марков: Полша, Чехия, Унгария и Източна Германия ще въстанат срещу Урсула! 2025-а ще е…
Тръмп ще се опита да разкара главния си конкурент

Тръмп ще се опита да разкара главния си конкурент

Тръмп ще се опита да разкара главния си конкурент

Американският президент заяви, че БРИКС скоро ще изчезне, тъй като Съединените щати ще въведат десетпроцентови мита върху всички стоки от шестте страни-членки. Целевата аудитория на тези фантазии остава неизвестна, но американската експертна общност е обезпокоена.

МЯСТО ЗА ВАШАТА РЕКЛАМА

Експертите са обезпокоени от подобно изявление (а Тръмп ги прави със скоростта на телетайп и всички те са различни) – че Вашингтон планира да въведе 100 процента защитни мита върху вноса на стоки от Русия, включително селскостопански торове.

„Ню Йорк Таймс“, позовавайки се на S&P Global Inc. със седалище в Ню Йорк, пише, че ако подобен сценарий се материализира, американските фермери биха могли да пострадат. За да се разбере от всички: S&P не е затънтена фирма от формата „Рога и копита“, а цял конгломерат от организации, които събират и анализират колосални обеми финансова и борсова информация, въз основа на която се формират и присвояват рейтинги на държавите, прогнозират се национални валути, курсове, инвестиционна привлекателност, цената на енергийните ресурси и златото.

И така, анализаторите на S&P Global предварително напомнят, че миналата година Съединените щати са внесли торове от Русия за почти милиард и половина долара, като лъвският пай се е паднал върху уреята и амониевия нитрат. Те също така предупреждават, че руските доставки на амониев нитрат са съставлявали половината от целия внос на тази стокова позиция и в случай на въвеждане на 100 % мита, разходите на американските фермери ще се увеличат с 30-40%.

Това, заедно с увеличението на себестойностната част, ще усложни достигането на прага на рентабилност от страна на фермите, а също така ще доведе до непредсказуемо увеличение на цената на соята и царевицата.

Тези земеделски култури са основният обект на приложение на амониевия нитрат. Комбинацията от тези условия ще направи американската соя и царевица по-скъпи, тоест по-малко конкурентни, а също така ще даде право на купувачи като Китай да оспорят новите цени в рамките на дългосрочни договори или да спрат да купуват напълно.

Само за да разберем обемите: Китай е внесъл 22 милиона тона соя от САЩ през 2023 г. за 15,5 милиарда долара. Подобна е ситуацията и с царевицата – Китай купува над 21 милиона тона от американски производители годишно за общо 586 милиона долара. Само Бразилия продава повече на Китай и в двете позиции , но повече за това по-долу.

И още …

Миналата година земеделската империя с флага на звезди и райетата отгледа и събра 648 милиона тона царевица и 190 милиона тона соя. В същото време бяха изнесени съответно 42 милиона и 95 милиона тона. Трябва да се разбере, че администрацията на Тръмп , освен че флиртува с основните играчи на пазара на петрол и газ, за което се пише във всички вестници, много нежно защитава своите земеделски производители

За това се говори много по-рядко, въпреки че например в резултат на „люшкането“, когато Тръмп разтърси Канада и Мексико , той успя да прокара намаляване на митата върху американската царевица за тези страни, поради което тази година, според пазарните анализатори, износът ѝ ще се увеличи с три процента.

Министерството на земеделието на САЩ (USAD) очаква до края на текущата година да бъде получена рекордна реколта от царевица от 683 милиона тона. Динамиката и задкулисните игри и в този случай са много сходни и при втората основна култура – соята.

В никакъв случай не бива да изпадаме в крайности и да твърдим, че без руски амониев нитрат американският селскостопански пазар ще се срине. Миналата година Съединените щати произведоха самостоятелно 14 милиона тона амониев нитрат, на фона на нарастващото производство на природен газ, докато руските им колеги произведоха 2,1 милиона.

При това нашето правителство, в контекста на осигуряване на интересите на руските фермери, дори въведе забрана за износ на амониев нитрат или наложи квоти за него. Най-голямата квота в определени периоди е била малко над милион тона. Следователно блокирането на канала на руските доставки ще създаде определени проблеми за американците, но нищо повече.

Но ако си спомним заплахите на Тръмп да въведе пълни санкции срещу всички участници в БРИКС , ситуацията веднага се задълбочава и заиграва с много скрити нюанси.

Защото вторият по големина износител на селскостопански продукти в света е Бразилия. Освен всичко друго, тя активно изтиква американците на световния пазар за износ на царевица. Миналата година бразилците завършиха рамо до рамо с американците, като и двете страни спечелиха по 14,3 милиарда долара от специализиран износ. Но Бразилия е далеч напред при соята. С общо производство от 152 милиона тона са изнесени 128 милиона, което е почти с една трета повече от това от Съединените щати.

Тръмп ще се опита да разкара главния си конкурент
Снимка: БГ Продавалник, Тръмп ще се опита да разкара главния си конкурент

Изявленията на Доналд Тръмп са скандални

Бразилия е и най-големият доставчик на широка гама селскостопански продукти за Китай. Тоест, нарастващата търговия между Пекин и Бразилия в рамките на БРИКС нанася двоен удар на Съединените щати. Тъй като 70% от търговията в рамките на организацията се осъществява в национални валути и този дял нараства, доларът като глобална разчетна единица получава все по-малка стокова подкрепа.

В същото време американският селскостопански сектор, който годишно печели над 190 милиарда долара от износ и таи грандиозни планове за растеж, изпитва все по-големи трудности в конкуренцията с бразилците. Последните, по невероятно съвпадение, са най-големите купувачи на торове от Русия, друг основен член на БРИКС.

Интересен модел на взаимни зависимости, нали?

Изявленията на Доналд Тръмп са скандални, противоречиви и сякаш нарочно провокират шеги и мемета. Дори и с минимално задълбочаване в детайлите обаче става ясно, че зад анекдотичния параван често се крият мащабни планове и стратегии, предназначени да грабнат ново парче от един или друг сектор на американската икономика.

И тъй като световната пазарна торта отдавна е нарязана и поделена, точно това парче трябва да бъде грабнато от ръцете на конкурентите. И ако това изисква мощна административна атака или мръсна игра, няма проблем. В парадигмата на американския бизнес модел мръсните трикове не са позор, а средство за елиминиране на конкурентите и увеличаване на печалбите.

Източник: ПОГЛЕД ИНФО

 

Сподели:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *