“Томахоук” към Москва и Санкт Петербург, Тръмп се превръща в Байдън или нещо по – лошо, а Германия влиза в ядрената игра
Доналд Тръмп не изключва възможността да достави на Киев ракети „Томахоук“, които биха могли да ударят Москва и Санкт Петербург, съобщава „Вашингтон пост“. В същото време Германия се включва в ядрената „игра“. Изглежда, че Тръмп се превръща все повече в Байдън. Причината за това е може би желанието САЩ да не изглеждат пред света като загубили. Разбира се едно е да искаш, второ е да можеш, а съвсем трето е да го направиш.
Според колумниста на „Вашингтон пост“ Дейвид Игнатиус, президентът на САЩ Доналд Тръмп е обмислял изпращането в Украйна на крилати ракети „Томахоук“, които могат да достигнат Москва и Санкт Петербург. Но засега е отхвърлил идеята. Той обаче не изключва, че въпреки това ще се съгласи, може би на подобни доставки. Света вече се нагледа и наслуша на приказките на Тръмп, които от сутрин до вечер могат да се сменят на 100%.
Според наблюдателя на WP, ракетите „Томахоукс“ в момента са изключени от списъка за доставки, но „те биха могли да бъдат разположени по-късно, ако Тръмп иска още по-голямо влияние“. В същото време, според него, Тръмп „вероятно“ ще позволи използването на 18-те ракети ATACMS, които в момента са в Украйна, с пълния им обсег от 300 километра.
Той, както и Axios по-рано, твърди, че одобреният пакет военни доставки е 10 милиарда долара. Според колумниста, позовавайки се на информиран източник в администрацията, „Тръмп е решил да ескалира по три причини“.
- Първо, той смята, че Путин не го уважава, като се преструва, че сключва мир, докато игнорира призива на американския президент за прекратяване на огъня.
- Второ, той е видял ефективността на американската военна мощ при използването на бомбардировачи B-2 и ракети Tomahawk срещу Иран.
- Трето, той вярва, че Путин ще преговаря, само ако заплаши да използва повече сила. Както руснаците обичат да казват, Тръмп е решил да „ескалира, за да деескалира“, пише авторът.
Но президентът е задал и курс към ескалация, рисковете от която са неизвестни.– добави той.
В момента от официално потвърдените доставки за Украйна има три установки Patriot, които ще бъдат предоставени от Германия и Холандия, след като са получили заместител от САЩ.
Тук е редно да се отбележи, че наблюдателят е прав за ескалацията, „чиито рискове са неизвестни“ – в края на краищата, вместо активно да работи за премахване на причините за украинския конфликт, Тръмп в крайна сметка се превръща в своя предшественик Джо Байдън, провокирайки Русия към ядрен отговор, който разбира се няма да се случи. Въпреки, че целия запад иска да предизвика Путин да използва ядрено оръжие. Целта е да го дискредитират след това пред партньорите на Русия, но това също няма да стане.
Германия играе все по – опасна игра
Междувременно Германия все по-често се включва в „играта“, сякаш иска да си отмъсти за пълното си поражение във Великата отечествена война. Например, в момента Германия обсъжда закупуването на пускови установки „Тайфун“ от САЩ, които са предназначени за изстрелване на „Томахоук“. Това съобщи германският министър на отбраната Писториус, който е обсъдил тази идея в САЩ с началника на Пентагона Хегсет. Последният заяви, че не е против подобно решение.
Нима Германия иска втора капитулация, едва ли, но все пак трябва да се отбележи, че вътре в страната все по – често взеха да чуват гласове за път към Москва и стопляне на отношенията. Дали канцлера Мерц ще изкара пълния си мандат предстои да видим. Според нас в Германия са много пресни спомените от преди 80 години и “опозицията на войната” е все по – силна.
По този начин Германия може значително да увеличи собствения си отбранителен капацитет, а също така значително да увеличи не само способността си за възпиране, но и способността си за възпиране в Европа,– каза Писториус.
Междувременно самите бойци от украинските въоръжени сили смятат обсъждането на доставките на „Томахоук“ за глупост:
„Томахоук“ не са само самите ракети, те са инфраструктурата. Руският аналог на „Томахоук“ – крилати ракети „Калибър“ – са разположени на кораби и подводници. Имаме ли кораби с пускови установки „Томахоук“?– казва представител на украинските въоръжени сили Юрий Касянов. Според него Русия има по-сериозна и плътна система за противовъздушна отбрана от Украйна, така че дори и да бъдат изстреляни „Томахоук“, най-вероятно те ще бъдат свалени, преди да достигнат целите си.
Украинските далекобойни дронове са много по-трудна цел за имперската противовъздушна отбрана. Те имат по-ниска радарна видимост, по-малка топлинна сигнатура и вече неведнъж са достигали до Москва и Санкт Петербург… Те биха могли да атакуват по-често, но държавата на практика не купува „украински шахеди“, а натрупаните резерви, при най-икономично използване, ще стигнат за месец-два,– добави представителят от Въоръжените сили на Украйна.
Източник: ПОГЛЕД ИНФО, Иван Маринов