Тръмп и неговите мита превърнаха едно от най-големите пристанища в света и в Европа в паркинг
Причината за това е търговската война, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп срещу страните членки на Европейския съюз. От април 2025 година повечето европейски автомобили са обложени с допълнително 25% мито, което увеличава цената им в САЩ с десетки хиляди долари.
РЕКЛАМА
ВИНАРСКА ИЗБА “ВИТУС МАРИНОВИ”
Винарска изба „Витус Маринови“ е фамилна бутикова изба в подножието на тракийския култов храм Белинташ, в центъра на Родопската яка на мавруда и рубина, с. Долнослав, регион Асеновград. Фамилията притежава собствени над 600 дка лозя, разположени в землището на село Тюркмен /Брезово/. Избата е съвременно обурудвана, с капацитет 70-100 хил. литра и възможност за увеличаване на капацитета. Проектът за фамилна изба е изцяло финансиран със собствени капитали на семейството на Владимир Маринов, собственик на Агро Ерг ЕООД.
Нашите вина се произвеждат от ръчно набрано и сортирано грозде, отгледано от собствени лозя. Всички производствени практики, които се използват в избата, имат за цел получаване на висококачествени сортови и купажни вина.
Контакти:
Офис / Витус Маринови ЕООД
Пловдив, ул. Никола Караджов 13
+359 878 39 10 10
[email protected]
Намален износ и несигурни перспективи
Износът на нови автомобили от пристанището Антверпен-Брюж за САЩ е намалял с 15.9% през първата половина на 2025 година, като най-рязък спад е отбелязан през май, веднага след обявяването на новите тарифи. Износът на камиони и едра специализирана техника (трактори, строителни машини) от пристанището е намалял още повече – с 31.5%.
От пристанището признават, че перспективите за втората половина на годината остават несигурни. Всичко зависи от това дали ще бъде постигнато търговско споразумение между ЕС и САЩ до 1 август.
Европейските автомобилни производители, от Volkswagen до Volvo, се надяваха, че споразумение ще бъде постигнато още миналата седмица.
През 2024 година пристанището Антверпен-Брюж е превозило над 3 милиона автомобила по целия свят. Представителят на пристанището, Джъстин Аткин, отбеляза, че за разлика от пандемията или Брекзит, тарифните ограничения са дошли като “неочакван шок” за индустрията.
Ситуацията се усложнява и от глобални логистични проблеми. Поради конфликта в Червено море и увеличаването на размера на корабите, контейнерите остават в пристанището до осем дни, въпреки че преди се “обработваха” за пет.
Източник: Гласове