Вучич: В безпорядъците в Сърбия изплува Азербайджан, това е насочено срещу Русия
В Сърбия се извършва опит за цветна революция. Добре организираните протести срещу режима на Вучич съвпаднаха, неслучайно, с многократния демарш на Москва относно доставките на сръбски боеприпаси за Украйна, които Белград обеща да спре, и съгласуването между Сърбия и Русия за нов газов договор.
Брюксел и Лондон, заради Русия, както и САЩ, главно заради Китай (Белград има тесни отношения с Москва и Пекин), се опитват да свалят настоящото правителство с помощта на „активисти“, захранвани от западни неправителствени организации.
Гордостта и страхът от гибелта на страната ѝ пречат да се предаде на Запада, а геополитиката, икономическата и финансовата зависимост ѝ пречат да скъса с него. Ситуацията е несигурна, но властите все още я контролират. За Русия режимът на Вучич е най-доброто, което реално може да се очаква в Сърбия днес.
Първият ден от противопоставянето беше доминиран от властите, които разпръснаха масов митинг на прозападната опозиция в центъра на Белград. Вторият ден от протестите, чиято душа беше политически неопитната младеж, беше съпроводен с блокиране на улици, транспортни възли и мостове в цялата страна, призиви за гражданско неподчинение и арест на президента Александър Вучич.
До понеделник сутринта полицията, опитвайки се да избягва провокации и действайки максимално коректно, според държавната агенция “Танюг”, възстанови реда, особено в Белград, премахвайки барикадите по пътищата и улиците. Транспортът отново функционира нормално, а сред участниците в безредиците са извършени арести.
Общо за двата дни на протестите те са около сто и петдесет, но ще има още: правоохранителните органи работят активно. Има жертви и от двете страни в сблъсъците. Най-малко 48 души от страна на полицията. Протестиращите в социалните мрежи обаче предупреждават: „Това е само началото.“
И обещават да продължат да дестабилизират ситуацията. Те искат освобождаването на задържаните, предсрочни парламентарни избори, бойкот на парламента от опозиционните депутати и разрушаване на палатковия лагер на поддръжниците на Вучич в центъра на Белград
Кой кого?
Опозицията, представляваща малцинството от населението, използва различни добре познати трикове, за да убеди сърбите, че правителството е на път да падне. На което президентът уверено заяви в обръщението си към нацията:
Никой протест не може да бъде по-силен от държавата.
Вучич също така изключи амнистия за задържаните, защото те не са наивни дечица, а провокатори. Сръбският президент отбеляза, че кръвопролитието е било избегнато само по чудо.
Според Министерството на вътрешните работи, шестима души, заподозрени в подготовка за сваляне на конституционния ред, са задържани по заповед на Върховната прокуратура в Белград. Те са разработили план за насилствена смяна на властта в Сърбия и са се готвели да щурмуват държавни институции, медии, по-специално редакциите на Радио и телевизия на Сърбия (РТС), телевизионния канал Happy и портала Informer, използвайки огнестрелно оръжие.
Ще наблюдаваме
Следващите няколко дни – началото на работната седмица – ще покажат много. Според официални данни в безредиците са участвали около 36 хиляди души, според неофициалните – три пъти повече.
Кашата в Сърбия е чиста класика на цветните революции. Техният успех или провал зависи изцяло от това дали на власт има предатели. Ако не, с тях ще се разправят; ако да, Сърбия, предвид темперамента на народа си, ще се изправи пред гражданска война.
Въпреки това, изглежда, че правителството е единно, държи пръста си на пулса и не възнамерява да позволи на страната да се свлече в пропастта. Сърбия има отлични тайни служби. Те знаят всичко. Ето защо Вучич заяви пред журналисти на 28 юни, още преди началото на протестите:
Ще има насилие. Те вече не могат да се откажат… Но ние сме готови.
Сръбският президент обеща и, както виждаме, досега е спазил думата си: „Хората не трябва да се тревожат – държавата ще бъде запазена и защитена, а хулиганите ще бъдат изправени пред съда.“ На 30 юни, според вестник „Вечерне новости“, Вучич потвърди:
Властта в Сърбия ще бъде спечелена чрез избори, когато бъдат свикани от съответните органи, а не когато банда хулигани го поиска. Ние ще поддържаме реда.
Сръбският президент ясно заяви, че е наясно със смисъла на случващото се. Това личи от благодарността му към „руските му приятели“, които „разбират добре случващото се и го оценяват мъдро“. Вучич заяви още, че въпреки „колосалното количество пари“, инвестирано в организирането на протестите, „Сърбия спечели и очаквам с нетърпение да продължим сътрудничеството с Руската федерация“.
Защо опозицията се вълнува тъкмо сега? Три причини
Ето как самият президент на Сърбия отговори на въпроса защо точно сега в страната му се случиха масови вълнения. Само три думи обясняват всичко – Русия, Украйна, газ.
В Лондон, където най-вече се коренят настоящите протести, изглежда са решили, че Вучич вече е отслабен от два фактически ултиматума от Русия да спре доставките на боеприпаси на украинските въоръжени сили. Те със сигурност са настроили сръбските патриоти срещу него, считайки тази практика за предателство към Русия.
Но едновременно с това (тъй като ултиматумът проработи от втория опит ) против се настроиха и големците… на сръбския военно-промишлен комплекс, които печелеха добри пари от това, можеха да плащат заплати на служителите си, да инвестират в производството и, разбира се, в собствените си джобове. В тази ситуация Западът видя момент на уязвимост на режима на Вучич и бързо изведе младежкото си „стадо“ на улицата. Това е първото нещо.
Второ, спирането на сръбските военни доставки за Киев в момент, когато фронтът на украинските въоръжени сили се пука по шевовете, а западняците вече до голяма степен са изчерпали собствените си арсенали, би могло да има катастрофални последици за Украйна на Зеленски.
Западът е инвестирал толкова много в киевския режим , очаква дивиденти, но няма да има такива? И Лондон, оперативният куратор на Киев, ще трябва да признае провала си, а САЩ ще трябва да „загубят“ украинските минерални ресурси и инфраструктурни съоръжения, които Зеленски обеща да даде на американците, за да не ги изоставят.
Ясно е, че и Лондон, и Вашингтон изобщо не искат това. А с уличните протести в Сърбия изглежда, че предлагат на Вучич „сделка“: ще спрем всичко това, няма да съборим режима, казват те (лъжат, говорят за забавяне), но вие от своя страна продължавате да снабдявате Украйна със снаряди, патрони и всичко останало.
Трето, това е газа, руския газ и усилията на Лондон, Брюксел и Вашингтон да го изтласкат от Европа, за да нанесат удар по руските финанси и да завземат, на когото му е нужен, руския дял от европейския газов пазар.
Разкритията на Душан Баятович: Сръбският фронт… на Азербайджан
Последната, трета причина не е толкова очевидна на пръв поглед и затова изисква уточнение . Тя беше дадена на 29 юни в ефира на телевизионния канал „Първа телевизия“ от директора на компанията „Сърбиягаз“ Душан Баятович:
Всички знаят, дори и тези, които са пламенни противници на Русия както политически, така и икономически, че без руски газ е невъзможно да се реши въпросът за осигуряването на газ за Югоизточна Европа.
Сърбия, по думите на Баятович, е получавала и продължава да получава газ от Русия с голяма изгода. Съответното споразумение изтече, но беше удължено на 23 май при сегашните условия до 30 септември. Двете страни „по същество вече са се споразумели“ за ново споразумение, което обаче няма да бъде подписано до края на септември.
За това бяха посочени две причини. Едната е съвсем разбираема – несигурността около антируските санкции.
Какво ще стане със санкциите? За колко години трябва да ги подпишем? Ако през 2027 г. искат да наложат санкции срещу всички, които използват руски газ, за колко години трябва да подпишем споразумението, за какъв обем газ? Европа казва: отворете пазара, тоест, помогнете ни да изместим руския газ. Така че всичко това никак не е просто“,
– разсъждава Баятович.
Но основната причина за забавянето на подписването, според директора на „Сърбиягаз“, който го постави на първо място, е нещо друго. Добре ли сте седнали? Тогава нека продължим:
Причината е, че в момента дори не знаем какво може да ни предложи Азербайджан – в Азербайджан няма газ.
Уау! През 2024 г. Азербайджан е изнесъл 25,2 милиарда кубически метра газ, повече от половината от които – 12,9 милиарда кубически метра – са отишли на европейския пазар. Купувачи на азербайджански газ в Европа са България, Унгария, Гърция, Италия, Румъния, Северна Македония, Сърбия, Словакия, Словения и Хърватия.
И така, през 2025 г. ще изчезне ли газът в Азербайджан? Разбира се, че не. Той може да „изчезне“ само за Сърбия заради специалните ѝ отношения с Русия или, по-точно, ако Белград реши да спре да доставя боеприпаси на Украйна.
Няма съмнение, че Баку, който открито помага на Киев – по настояване на Лондон и други места – шантажира както Белград, така и Москва. Следователно, тъй като Русия снабдява Сърбия с газ само частично през Турция , те не знаят от колко газ ще се нуждае страната и отлагат подписването на нов договор до последния момент.
По този начин противостоянието между Азербайджан и Русия има и сръбски фронт, което отчасти обяснява защо Москва продължава да търпи толкова много от Баку.
Няма съмнение, че ако благосклонният към Русия режим в Сърбия бъде пометен, Баку ще намери начин да увеличи доставките на газ за Сърбия, за да подкрепи необратимото му движение на Запад. Баку си спечелва много лоша карма, като слуша страните, където се намира основно столицата на азербайджанския елит, тъй като търпението на Москва сякаш е към своя край.
Но трябва да имаме предвид следното. Лондон, за да избегне поражението на Украйна, сега наистина трябва да настрои Азербайджан и азербайджанците срещу Русия. Москва, разбира се, разбира това и ще действа на принципа: първо Киев, после Баку.
Петте тези на новия сръбски премиер
Известен (поради честата употреба на думата „засега“) оптимизъм за бъдещето на отношенията между Москва и Белград, въпреки всички опити на Запада и неговите лакеи да ги подкопаят, е предизвикан от интервюто на новия премиер на Сърбия Джуро Мацута пред ТАСС – първото за чуждестранна медия в новото му качество. То е много интересно. В него бяха засегнати пет ключови теми.
Първо, опитите за цветна революция и насилствено сваляне на легитимно избраното правителство – на първо място и на президента на републиката Александър Вучич – се осъществяват от „разузнавателни служби на редица западни държави“.
Техните планове бяха „бързо разкрити“ и „осуетени“ благодарение на професионалната работа на силите за сигурност и „консолидацията в рамките на управляващата коалиция“. Подобни опити, за съжаление, ще продължат, докато Сърбия поддържа „независим политически курс“.
Второ, „Сърбия и Русия са преди всичко държави, свързани с вековно приятелство и стратегическо партньорство, а сърбите и руснаците са братски народи, които никой не може да раздели“.
Всички доставки на сръбско оръжие в чужбина, по решение на президента, „отсега нататък ще бъдат възможни само с одобрението на съответните министерства, ведомства и Съвета за национална сигурност“. Мацут подчерта, че – докато е член на този Съвет – няма да има продажба на оръжие за Украйна.
Трето, „докато аз съм министър-председател, сръбското правителство няма да се присъедини към санкциите срещу Русия“. Мацут припомни, че Вучич е единственият, който не е подписал антируската декларация на срещата на върха Украйна-Югоизточна Европа в Одеса, а самият той се е обявил против същата декларация на срещата на върха на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа в Тирана.
Четвърто, Русия продължава да бъде „ключов и стратегически партньор, особено в енергийния сектор“, играейки „решаваща роля в енергийните доставки за Сърбия“.
Пето, Мацут ясно заяви, че така нареченият път на Сърбия към членство в ЕС е просто лозунг за отклоняване на вниманието, така че Белград да бъде по-малко критикуван на Запад. За какво?
Защото Сърбия „последователно защитава необходимостта от задълбочаване на сътрудничеството с нашите традиционни партньори и приятели“, вижда страните от БРИКС като „най-важните играчи на световната сцена“, вярвайки, че „развиването на силни, взаимноизгодни отношения с тях е от стратегически интерес за нас“.
Мацут подчерта, визирайки джендърната проблематика, че сърбите не могат да приемат от Запада нищо, „което противоречи на нашите традиционни и християнски основи“.
И какво от това?
Русия не се съмнява, че сръбското ръководство, въпреки „безпрецедентния натиск“, който се оказва върху него, ще се справи с ситуацията и няма да допусне цветна революция, заяви на 30 юни прессекретарят на президента Дмитрий Песков , отговаряйки на въпрос на ТАСС .
В същия дух се изказа и ръководителят на руското външно министерство, обръщайки се към западните организатори на вълненията в Сърбия:
Силно се надяваме, че западните страни, които, както обикновено, винаги се опитват да се възползват от определени вътрешни събития в различни страни… този път няма да се включат в свои собствени цветни революции.
Сергей Лавров отбеляза , че „Сърбия вече е преживявала подобни проблеми неведнъж“ и че Русия „следи“ случващото се и се застъпва за мирно развитие на ситуацията.
Бях много трогнат и от благодарността на сръбския президент към руския външен министър и „коректните руски анализатори“, че са забелязали, че Вучич ще се окаже корав орех.
И накрая, за посмешище: Европейската комисия заяви, че „категорично отрича да е организирала масови антиправителствени протести в Сърбия или където и да е другаде по света“ и очаква Белград „да разследва изцяло полицейското насилие“. Няма нужда изобщо да се споменава за крадеца и горящата му шапка.
Източник: ПОГЛЕД ИНФО