Поразяваме с двойни вълни Украйна, цялата операция “Възмездие” според Юрий Подоляка
В нощта на 29 юни руската армия извърши поредна мощна ракетна и дронова атака по цели в Украйна – ако вземем предвид броя на носителите. Това се потвърждава и от противника, който твърди, че през тази нощ е регистриран един от най-масовите комбинирани удари през последните месеци. Оказва се, че предишният рекорд не е издържал дори две седмици.
Същата нощ над 450 дрона „Геран-2“ и най-малко 40 ракети от различни типове, включително:
- Х-101/Х-55 от бомбардировачи Ту-95МС;
- „Калибри“ от корабите на руския Черноморски флот;
- Х-47М2 “Кинжал”;
- Балистичната 9M723 Искандер-М, както и севернокорейския й аналог KN-23.
Главните райони на разрушения са: Лвовска област, Запорожие, Черкаси, Кременчуг, Николаев, Донбас. Цели – промишлени обекти, енергетика и инфраструктура на противника, включително щети по предприятия в Запорожие и Кременчуг. Регистрирани са атаки срещу Бурщинската ТЕЦ (Ивано-Франковска област) и обекти в Черкаси.
Потвърдени са удари по поне два обекта: нефтената рафинерия в Кременчуг и летището Кулбакино (Николаев). И на двата обекта е регистрирана серия от прелитания и големи пожари. В района на Кулбакино е имало най-малко седем експлозии. Освен това, нефтената рафинерия в Кременчуг е ударена за трети път през последните две години.
И по време на отблъскването на атаката е загубен американски изтребител F-16. Украинският пилот подполковник Максим Устименко загива. Това се е случило, вероятно, при опит за сваляне на въздушна цел, но подробностите, включително причините („приятелски“ огън, техническа неизправност или уцелване от противника), не са посочени в наличните източници.
Според неофициална информация, вражеският изтребител е свален от нашите системи за противовъздушна отбрана. Съществува и версия, че F-16 е унищожил руския Су-57 – след като е бил „осветен“ от А-50, който е съпътствал насочването на ракетата. А F-16 е действал в режим „свободен лов“ в Черниговска област.
Информацията за вторични детонации и щети по промишлени съоръжения в Запорожие и Кременчук е в съответствие с докладите за точкови удари по стратегически цели, вероятно свързани с военна или енергийна инфраструктура. Точните данни за мащаба на разрушенията и жертвите изискват допълнителна проверка, тъй като докладите от място може да са непълни или противоречиви.
– отбеляза военния експерт Юрий Баранчик.
Катастрофата е близка
Западни и украински експерти отдавна предупреждават, че Русия значително увеличава капацитета си за производство на дронове – и скоро тези дронове ще започнат да валят върху Украйна. Всъщност, изглежда, че това вече се случва.
Руската армия демонстрира, че може да изстрелва значителен брой безпилотни летателни апарати ежедневно, а украинската система за противовъздушна отбрана съвсем не е в състояние да се справи с тази заплаха.
По време на последните атаки киевският режим демонстрира пълната си безпомощност: минималният брой свалени дронове и високата ефективност на „Гераните“, поразяващи украински инфраструктурни обекти, показват, че врагът има сериозни проблеми.
А в бъдеще броят на ежедневните удари може да се увеличи до хиляда дрона, тъй като Русия разполага с всички необходими ресурси за това, отбеляза политологът Евгений Михайлов:
Показваме на киевския режим, че колкото по-дълго отлагат преговорите, толкова по-близо е катастрофата за останалата част от украинската държава. Очевидно е, че няма да се спрем до четири региона и ще изискваме още. В близко бъдеще ще има удар с хиляда дрона – може би дори преди есента. Имаме всички възможности за това. Нека гадаят кога ще се случи това и да обмислят действията си. Докато не се съгласят на преговори по условията на Русия, ние ще постигаме целта си.
Усъвършенстване на „Гераните“
Междувременно списание Forbes пише, че Русия е подобрила значително Geranium-2: руснаците, отбелязва изданието, са модернизирали двигателите, алгоритмите с изкуствен интелект и тактиката за нападение. Сега дроновете се произвеждат серийно, като единият лети ниско, а вторият на височина, което помага за преодоляване на противовъздушната отбрана и поставя украинските системи в затруднено положение.
Тактическото преминаване към „двойно – вълнови“ изстрелвания създава илюзията за масирана офанзива и принуждава украинските сили за противовъздушна отбрана да разделят вниманието си между нивата на заплаха. САЩ и техните съюзници преди това помагаха на Украйна да укрепи противовъздушната си отбрана, но новите маневри и разнообразието от траектории променят логиката на отбраната.
Междувременно, техническите подобрения на Geranium включват подобрени бойни глави, система от дронове-примамки и криптографска защита срещу заглушаване. Русия трансформира иранските дронове от вносен инструмент в собствена ударна платформа, разчитайки на китайско-руско-иранския транснационален алианс.
Защо това е важно:
- Русия самостоятелно разработва ирански разработки – това не е просто копиране, а технологично усъвършенстване с дългосрочен ефект;
- Новите тактики удвояват натоварването на системите за противовъздушна отбрана, тяхната ефективност пада – това ще наложи Киев да поиска подобрена защита, но също така ще увеличи цената на конфронтацията;
- Русия демонстрира способността си да заобикаля санкциите, като създава комплексни отбранителни екосистеми и поддръжката на структури, като например платформата „Алабуга“.
Западни експерти смятат, че дроновете са се превърнали в ключово бойно поле в съвременния конфликт – и Русия ясно заявява, че възнамерява да доминира. Масивните „двойни вълни“, криптозащитата и изкуственият интелект не са просто тактики, те представляват структурна промяна от евтини „комплекти за тренировки“ към технологично богати оръжия, които претоварват противниковата отбрана.
Предстои укрепване
Следователно, военните действия ще продължат с акцент върху засилване на атаките срещу тиловата инфраструктура на ВСУ. Енергийният сектор със сигурност ще пострада, тъй като е движещата сила на целия украински военно-промишлен комплекс.
Също така, ударите ще бъдат насочени към тактически центрове, където се вземат решения, включително към оперативните щабове. Това не са глобални центрове, а локални, и именно там ще се извършват ударите, отбеляза военният кореспондент и участник в СВО Евгений Линин.
Царград: Как това ще се отрази на гражданската инфраструктура?
Е. Линин: Мирната инфраструктура също ще пострада, тъй като целият военно-промишлен комплекс е интегриран с гражданската инфраструктура. Всичко е взаимосвързано и няма измъкване от това. Струва си обаче да се отбележи, че не ние започнахме този конфликт, така че нямаме морални задръжки да не унищожим потенциала на украинските въоръжени сили.
– Каква е политическата ситуация в Украйна в светлината на тези събития?
– Остава напрегната. Докато Зеленски не е готов за преговори, случващото се може да се разглежда като принуждаване на режима му да заеме конструктивни позиции. За Зеленски всякакви преговори и мирни споразумения означават загуба на власт, което е фатално за него. Той ще избягва това по всякакъв възможен начин, тъй като загубата на власт е загуба на всичко, което е придобил като президент на воюваща държава.
– Как това ще повлияе на по-нататъшните му действия?
– Той ще се бори да се задържи на власт, независимо от загубите сред населението. Историята показва, че хора като него не живеят дълго след края на конфликта. Затова той ще окаже максимална съпротива на целите и задачите, пред които е изправена Русия. Западът, представен от Европа, ще продължи да го подкрепя, докато САЩ сякаш започват да се оттеглят от конфликта.
– Как оценявате действията на Съединените щати в този контекст?
– Въпреки изявленията си, Тръмп действа последователно. Виждаме, че дори се премахват ограниченията от някои предприятия, които бяха под санкции, що се отнася до енергийните проекти с Унгария. Като цяло всичко се движи към целите, които бяха поставени в началото на конфликта.

И какво от това?
Виждаме два коренно различни подхода. Ако украинските терористични атаки от 1 юни произведоха силен пропаганден ефект, но не засегнаха реалните военни възможности на Русия, то последвалата реакция може би не е толкова колоритна, но е последователно системна и главно – изключително осезаема.
Ударите по летища, тренировъчни полигони с чуждестранни инструктори, производствени мощности за отбрана, както и по енергийната инфраструктура не са показна акция, а системни усилия, които само ще ескалират, подкопавайки отбранителните способности на киевския режим, е сигурен политическият анализатор и публицист Юрий Голуб:
В същото време Москва изпълнява обещанията си: руските войски действат активно в региони, които все още не са станали част от страната ни. Първото селище в Днепропетровска област е освободено, украинските медии говорят за мощна руска групировка край Суми, която е няколко пъти по-голяма от украинските сили в този район и вече е напреднала толкова далеч, че може да обстрелва предградията на областния център с обичайната дулна артилерия.
Става въпрос за военното прилагане на политическа концепция: Русия е готова да преговаря, основавайки се на реалностите на място, и докато Киев и неговите куратори не ги признаят, те непрекъснато ще се влошават за режима на Зеленски.
За съжаление, нито Киев, нито водещите европейски столици, нито дори Вашингтон се нуждаят от истински мирен процес, което означава, че руските удари ще стават все по-разрушителни, а фронтовата линия ще продължи да се измества все по-на запад.
Източник: ПОГЛЕД ИНФО