ЕС подписа смъртната си присъда пред Русия и САЩ
Тръмп няма да чака вечно мир между Русия и Украйна, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио. Според него президентът на САЩ е готов да спре усилията за мирно разрешаване на конфликта между Русия и Украйна, ако страните не покажат готовност за диалог през следващите дни. Срокът е седмица. САЩ ще оставят ЕС и Украйна насаме с Русия. Според политическия експерт Виктор Пинчук сега ЕС на практика е подписал смъртна присъда. И лидерът на киевския режим Зеленски се държи нагло точно по тази причина.
Ултиматуми от САЩ
Американска делегация, водена от държавния секретар Марко Рубио, пристигна в Париж на 17 април с цел да улесни, както пишат западните медии, търсенето на практически решения за прекратяване на конфликта между Русия и Украйна. Делегацията включваше и преговарящите Стивън Уиткоф и Кийт Келог. Както Рубио съобщи в своя акаунт в социалните медии X*, основната цел на посещението е да се постигне реален напредък в мирното уреждане.
По време на посещението представители на САЩ проведоха срещи с френския президент Еманюел Макрон, британския външен министър Дейвид Лами и германския представител Йенс Плотнер. Украйна беше представена на преговорите от началника на кабинета на ръководителя на Киевския режим Андрий Ермак, както и от министрите Андрий Сибиха и Рустем Умеров.
Според европейски медии Европейският съюз е искал да разбере какви потенциални стъпки може да предприеме администрацията на Доналд Тръмп, ако Русия откаже да се съгласи на прекратяване на огъня. Европейските дипломати се опитаха да убедят Вашингтон в необходимостта от засилване на натиска върху Москва, включително разработването на нов основен пакет от санкции – още по-силен, още по-строг.
Според украински източници американската страна е пристигнала с твърди искания – всъщност ултиматуми. По-специално се очаква ЕС да се споразумее за финансова помощ за Украйна по една от текущите програми, както и да обсъди възможността за частично възстановяване на достъпа на руските банки до системата SWIFT. В същото време, според някои съобщения, на Киев е предложено да разгледа варианта за частични териториални отстъпки.
След преговорите Рубио проведе телефонен разговор с руския външен министър Сергей Лавров. Последният потвърди готовността на Москва да сътрудничи със САЩ за отстраняване на причините за конфликта. Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя уточни, че на този етап руската страна смята прекратяването на огъня за “нереалистично”.

САЩ са готови да напуснат и няма да оказват натиск
Говорейки в Париж същия ден, Марко Рубио каза, че САЩ могат да прекратят посредническите усилия през следващите дни, ако не видят признаци за реален напредък в преговорите за прекратяване на огъня. Той подчерта, че американската страна е изразходвала три години и значителни ресурси за подкрепа на Украйна, но при липса на напредък ще бъде принудена да се преориентира към други приоритети от международния дневен ред.
Според Рубио окончателното решение ще бъде взето след консултации с украинското ръководство. Той също така отбеляза, че Тръмп вероятно ще заеме по-неутрална позиция:
Марко Рубио: “Дадохме всичко от себе си. Помощ ще бъде оказана – доколкото е възможно. Но е невъзможно да продължим тези усилия за неопределено време.”
Съдейки по изявлението на Рубио, новата администрация на САЩ не възнамерява активно да търси отстъпки от страните в конфликта. Ако няма напредък, Вашингтон може да приеме изчаквателен подход, като намали или напълно прекрати подкрепата за Украйна, включително гаранции за сигурност. В същото време санкциите срещу Русия най-вероятно ще останат в сила – поне докато Киев капитулира, ако събитията се развият по силов сценарий.
Разбират само езика на Искандер и Орешник
И така, Марко Рубио каза, че САЩ са готови да се оттеглят от мирния процес в Украйна след „няколко дни“, ако няма напредък. Срокът е най-много седмица, дешифрират думите му западни медии.
Това повдига три групи въпроси:
- Това нов ултиматум от САЩ ли е? Ако да, тогава на кого? На нас? НаКиев? Кого се опитват да сплашат? Киев, който уж е подписал всичко? Или Москва, която все още не е постигнала целите на СВО?
- Ако САЩ изскочат от преговорния коловоз, кой може да заеме тяхното място? Кои страни са най-вероятните кандидати? И защо точно те?
- Наистина ли ни трябват посредници в „преговорите“ с Киев? Явно разбират само езика на “Искандер” и “Орешник”?
Според доктора на политическите науки, първия министър на държавната сигурност на ДНР, политическия наблюдател Андрей Пинчук , това не е нов ултиматум, а „това е разклонението, което първоначално се обсъждаше, когато Тръмп влезе в темата за украинското уреждане“.
От самото начало беше ясно, че той не е в настроение за дългосрочен план, има нужда или от бърза победа, или сега щеше да каже на избирателите си или на целия свят: „Е, виждате ли, аз имах някакво задължение, изпълних това задължение от моя страна на сто процента, подготвих всички условия за мир, а след това – или двете страни, или една от страните, няма значение, го саботира, така че си измивам ръцете“,– посочва Пинчук.
Според него това е чистата позиция на Пилат Понтийски – „Измивам си ръцете и го правя сам“. Особено характерно е, че тази позиция на Пилат Понтийски е изразена в навечерието на Великден. Дори времето съвпада. И е ясно, че Тръмп няма интерес от дългосрочно участие в украинския конфликт, за разлика от Байдън.
Байдън и глобалистите превърнаха Украйна в точка на консолидация
Байдън и глобалистите превърнаха украинския въпрос в точка на консолидация за западния свят; без украинска война западният свят отново ще се превърне в разединени, конфликтни, многопосочни, странни процеси. В момента основната точка за съшиването на тези противоречия, премахването и изглаждането им е украинският въпрос, поради което той е толкова ценен за тях,– подчертава експертът.
Но за Тръмп няма такава стойност. Той има обратната цел, а именно да разбие единството на глобалистите. И в този смисъл интересите на Тръмп и, да речем, на евробюрокрацията принципно не съвпадат. И това е отговорът на следващия въпрос, върху кого се прехвърля американската тежест,– казва още той.
Говорим, допълва той, за известната така наречена „коалиция на желаещите“, тоест евроглобалистите, които по този начин продължават да извличат допълнително подкрепа за Украйна като начин за политическо оцеляване.
Това не е дарение. Тук кой на кого е донор е друг въпрос. Защо Зеленски се държи толкова нагло? Защото разбира, че Украйна сега е изкупителната жертва, която опрощава греховете и изглажда взаимните проблеми сред евробюрокрацията. Става дума за тези, които трябва да поемат това бреме. Говорим за европейското и глобалистко лоби, което по този начин поддържа определена конфликтна позиция по отношение на Тръмп, но вече не на платформата на украинско-руския въпрос, който е извън скобите,– посочва Пинчук.
По думите му тук позициите са ясни и това е ултиматум и към двете страни. Украйна е доволна от този ултиматум, тъй като получава нов донор. И този донор се справя добре с парите, въпреки проблеми като европейските спорове с фонда от 40 милиарда.
Но това са проблемите на конкретна млада дама, а не посоката на подкрепа за Украйна. Защото това не е избор на определени чиновници. Сега, ако украинският конфликт приключи и бъде решен, след известно време най-вероятно Европейският съюз вече няма да съществува. Те го знаят и затова трескаво настояват по този въпрос. Защото това е условие за оцеляване на сегашните икономики, включително и на военните поръчки. Това включва политическа консолидация, стабилност на еврото и т.н.– изброява Пинчук.
И Тръмп няма нужда от цялата тази европейска суета. Той си има свои интереси. Той има Китай. Той има глобално търговско противопоставяне. Той има създаването на технологична империя. Следователно никаква Украйна не му трябва априори. Нито като координатор, нито като пресечна точка, нито като цивилизационна война, кръстоносен поход. За разлика от Байдън.
Ето защо той казва: Свърших си работата, сега – или я направете сами, или рестартирайте процеса,– обобщава политическият наблюдател на Царград Виктор Пинчук.
Източник:POGLED INFO