1. Home
  2. »
  3. Новини
  4. »
  5. Внушителен протест срещу закон на Зеленски заля улиците на Киев
КРАСИВА БЪЛГАРИЯ, село Могилица, магията на Родопите

КРАСИВА БЪЛГАРИЯ, село Могилица, магията на Родопите

КРАСИВА БЪЛГАРИЯ, село Могилица, магията на Родопите

Могилица се намира в България и е разположено на около 30 км югозападно от град Смолян и се намира в планински район, в близост до границата с Гърция, на горното течение на река Арда. Къщите са разположени върху левия бряг на река Арда. Надморската височина е 920 – 950 метра. Близо до Могилица са разположени селата Бориково, Бяла река, Буката, Черешките, Киселчево, Илинден, Черешово, Исьовци, Ухловица.

Първите данни за човешко присъствие в района са от около 1000 години преди новата ера. През времето на Византийската империя селището било курортен център. Тук са идвали на лов и отдих представители на висшата аристокрация. Селището се е бранило от три крепости от тракийски и византийски произход, следи от които са запазени и до днес. Те затваряли поречието на р. Арда и Бориковската река. Тук минавал важен стратегически път от римско време, който свързвал Виа Егнация на Беломориетос Виа Милитарис в Тракия.

Селището е възникнало през средните векове като колибарска махала наречена „Могилици“ (колиби). През Османския период селото е наречено Тозбурун, което значи „прашна могила“. Предание говори, че селото получило името си от близкия хълм (борум) – западно от селото. Вечер, когато стадата от овце се връщали от паша и минавали покрай хълма, той преставал да се вижда от прах.

Според османските регистри селото попада в Ахъчелебийската кааза (след 1838 г. във Филибелийската кааза), от Гюмюрджинския санджак, на Одринския вилает. Основен поминък на населението е било овцевъдство и земеделие. През XVIII в. от Беломорието са пренесени картофите. И днес хората тачат обичаите си. Празника на село Могилица е празникът на народните занаяти, който се провежда последната събота на юни.

В османски поименен регистър от 1841 година се посочва, че от Могилица (Тозбурун) са постъпили в армията 5 войници, което е косвено доказателство, че по това време в селото са живели българи мюсюлмани. По време на Илинденско-Преображенското въстание (1903 година) в село Тозбурун има 90 къщи. Към 1912 – 1913 година броят на българите , живеещи в Могилица (Тозбурун) е 175.

КРАСИВА БЪЛГАРИЯ, село Могилица, магията на Родопите
Снимка: Могилица, КРАСИВА БЪЛГАРИЯ, село Могилица, магията на Родопите

Културни и природни забележителност

Агушевите конаци“ са най-известните архитектурни паметници в тази част на Родопите. Резиденцията е строена в периодите 1825-1842-1860-1872 г. от местния българо – мохамедански първенец Агуш Ага, за него и синовете му. Комплексът се състои от две сгради (конаци), всяка с отделен двор и кладенец и заемал близо 4 декара с имота. Ансамбълът е ограден с общ зид подобно на средновековните феодални жилища, а в югоизточния ъгъл на зидовете има каменна кула, наподобяваща морски фар (по-малкият от синовете на Агуш Ага бил морски офицер).

Кулата е разположена откъм р. Арда и е изрисувана, като за мотиви са използвани самите Агушеви конаци и пейзажи от Родопите. Сградата имала 221 прозореца, 86 врати и 24 комина.Преди изграждането на днешните Агушеви конаци, по поръчение на Агуш Ага били изградени и два големи чифлика в близкото село Черешево, които днес са в руини. С годините наследниците на Агуш Ага обеднели и имението започнало да се руши. През 1948 година комунистическият режим в България национализира комплекса в Могилица и го дава на гранични войски, които го съсипват напълно.

В края на 60-те години започнала мащабна реставрация и ансамбълът е спасен. Резиденцията станала етнографски музей, а стаите били възстановени в предишния им вид. През 1990 година наследници на Агуш Ага си възвръщат незаконно национализирания имот, които днес е отворен за посетители. Изследвания на конаците са правени от архитектите Т. Златев, Ив. Иванчев, М. Матеев и Г. Лабов. Главни реставратори на Агушевите конаци са арх. Г. Лабов и реставраторката Л. Койнова.

Могилица е подходяща база за културен, планински, селски, екологичен и пещерен туризъм, като наблизо се намират изворите на Арда и редица крепости, мостове от османско време, над 20 проучени и непроучени пещери, измежду които Ухловица, Бориковска, Надарска, Голубоица. Пещерата Ухловица е благоустроена и се намира в местността Сините вирове на 3 км източно от селото, на левия бряг на река Арда. В нея могат да се видят каскади от синтрови езерца, скални водопади и типични пещерни скални образувания. Южно от Могилица е разположена защитената местност Падала с богато биоразнообразие.

Какво интересно наоколо

Заради уникалната природа и съхранените и тачени и до до днес вековни обичай, Могилица е удостоена с приза за Уникално европейско село. От 2010 г. село Могилица е обявено за Център на българското здраве. Празникът на селото, който съчетава народното творчество и природосъобразния начин на живот на местното население, се провежда предпоследната събота на юни. На празника се канят за участие родопски майстори занаятчии и производители на екологични продукти.

Южно от Могилица е защитената местност с богато биоразнообразие Падала. Човек изпитва истинска наслада от красотата на подземните дворци на планината:

  • Пещерата Ухловица е включена в 100 национални туристически обекта;
  • На северозапад от Могилица, в местността Варад се намира Варадското кале – стара Византийска крепост, използвана от българите за отбрана от турските нашествия;
  • Седем туристически маршрути водят до: Варадската крепост; извора на река Арда; водопадите, с. Киселчово; Надарска пещера; пещера Ухловица; извора Лъджата, с. Буката и др;
  • Туристическо дружество „Крепостта – Могилица“ – с. Могилица активно съдейства за развитие на туризма и съпътстващите го обслужващи дейности.
КРАСИВА БЪЛГАРИЯ, село Могилица, магията на Родопите
Снимка: Bulgarian on the road, КРАСИВА БЪЛГАРИЯ, село Могилица, магията на Родопите.

Орловото око

Панорамната площадка е една от най-красивите, новооткрити забележителности край Смолян, набира все по-голяма популярност и е в посоката на Могилица. Има два варианта, по които може да се изкачите до панорамната площадка – с офроуд джипове по подобие на Орлово око или пеша

Панорамна площадка „Върхът“ се намира на 1351 метра надморска височина и от нея се разкрива спираща дъха гледка. На юг се вижда Ардин връх, на север – вр. Карлък, кулата Снежанка и връх Момчил, на запад – с. Бориково, Черешките и Кошуте, а на изток родопският връх Ком. За хора със страх от височини стигането до края ѝ може да е предизвикателство, но определено си струва да надникнете отвъд оградите.

Изкачването ще отнеме час и половина със стегнато темпо, а слизането – също толкова с по-бавно темпо. Препоръчваме ви да си отделите поне 2 часа в посока.

След разходката до панорамната площадка, можете да разгледате и каньон Горло край село Кошница. Той се намира близо до дестинацията Орловото око, която вече сте разгледали. Оказва се, че е още по-впечатляващо и толкова леснодостъпно, че ще е престъпление да го изпуснати. Каньон Горло е буквално чудо на природата, образувано от водите на река Арда. В продължение на хилядолетия тя е разтваряла и дълбала мраморните скали, които омагьосват с чудатата си форма.

Източници: Уикипедия, Bulgarian on the road

Сподели:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *